Solidworks Nasıl Öğrenilir?

Makine mühendislerinin en çok kullandığı programlardan biri Solidworks'tür. Bu yazımızda Solidworks nasıl öğrenilir ? sorusunu cevaplayacağız.

Solidworks programı bir Cad programıdır. 3D modelleme,analiz,montaj,teknik resim yapma imkanı sunan çok yönlü bir programdır.Makine mühendisliği öğrencilerinin öğrenmesi gereken programların başında gelir. Genelde piyasada 2D çizimde Autocad kullanılırken 3 boyutlu çizim için Solidworks tercih edilmektedir.


Solidworks Nasıl Öğrenilir?
Hal böyleyken Solidworks nasıl öğrenilir? diye soran arkadaşlarımızın sorularını maddeler halinde cevaplayarak önerilerde bulunacağız.


Solidworks Nasıl Öğrenilir? 1- Youtube Tutorial Videoları: Youtube üzerinde bulunan Solidworks Tutorial videolar sayesinde Solidworks öğrenmeye sıfırdan başlayabilirsiniz.Özellikle ölçülü,ölçüsüz örnekler yaparak kendinizi geliştirebilirsiniz.


2- Solidworksvideo.com: Birçok mühendislik öğrencisinin Solidworks'ü sıfırdan öğrendiği sitedir.Ücretsiz Solidworks eğitim videoları sayesinde Solidworks öğrenmek çok kolay.Ben de Solidworks'ü öğrenmeye ilk bu site sayesinde başlamıştım.Bu site sayesinde sırasıyla Solidworks komutlarını öğrenebilirsiniz.Mühendislik öğrencileri için harika bir kaynak olup ücretsizdir.


3- Kursa Gitmek: Her ne kadar evde sadece internet kullanarak Solidworks öğrenilebilse de Solidworks kursuna gitmek de bir çözüm yolu olabilir.Ücretli ve ücretsiz bir çok Solidworks kursuna katılarak bu programı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. Online olarak uzaktan eğitim kurslarına da katılabilirsiniz.


Solidworks Nasıl Öğrenilir?

4- Facebook Solidworks Grupları: Facebook'ta bulunan Solidworks gruplarına katılarak sizinle aynı amaç için uğraşan insanlarla yardımlaşabilir,sorular sorabilirsiniz.Paylaşılan çizimleri inceleyip,çizebilirsiniz.

5- Grabcad: Üyelerin Cad çizimlerini paylaştığı site sayesinde örnek bulmakta sıkıntı çekmeyeceksiniz. Grabcad üyelerden takıldığınız noktalarda yardım isteyebilme olanağı sunmaktadır.Alanında bulunan en büyük Cad kütüphanesine sahip Grabcad'te beğendiğiniz çizimleri bilgisayarınıza ücretsiz olarak indirebilirsiniz.


6- Forumlar Ve Siteler: Mühendis Okur olarak Solidworks hakkında yazılarımızda birçok konuya değindik.Bu yazılardan faydalanarak Solidworks'ü öğrenebilirsiniz.Solidworks ve mühendislik forumları sayesinde Solidworks hakkında yeni bilgiler edinebilirsiniz.

7- Makinaeğitimi.com: İnternette gezinirken keşfettiğim, teknik resim,Autocad,Solidworks ile ilgili birçok konu hakkında yazılar,çizimler bulunduran çok kapsamlı ve faydalı bir site. Solidworks montaj örnekleri bulabileceğiniz site, Solidworks kullanımınızı geliştirmenize katkı sağlayacak.


Bu yazımızda Solidworks nasıl öğrenilir? sorusunu cevaplamaya çalıştık.Eğer sorunuz varsa yorum kısmından bizimle paylaşabilirsiniz.


SHARE

Mühendis Okur

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

9 Post a Comment:

 1. Ben de ileride gıda makineleri alanında çalışmak istediğim için solidworks öğrenmem gerektiğini düşünüyorum. Üniversitede bize bunun eğitimini vermiyorlar maalesef. Çok faydası olacak, teşekkürler.

  Ayrıca bazı yazılım şirketleri bazen kampanya yapıp eğitim videolarını ücretsiz hale getiriyorlar. Takip etmek lazım. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen öğrenciler için bu tarz kampanyalar olabiliyor.Takip etmek gerek.Yorum için teşekkürler.

   Sil
 2. Bir süredir merak ettiğim ama bir türlü nereden başlasam diye kafamı kurcalayan bir konu bu. Bu yazı sayesinde aklımda bişeyler şekillendi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı olduysa çok sevindim.İyi çalışmalar.

   Sil
 3. Sanırım kursa gitmesi en mantıklı olan

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aslında bu karar kişinin maddi durumuna ve kendi başına öğrenip oğrenemeyecigine karar vermesiyle alakalı. Ortalama bir mühendislik öğrencisinin kendi başına bu programlari ogrenebilecegi dusuncesindeyim.Fakat kursa gidip işin ehlinden öğrenmek cok daha iyi olabilir.

   Sil
 4. Şirkette kullandığımız ptogram. Solidedge'den geçiş yapılmıştı. Bir haftalık bir eğitim yeterli oldu ama solidedge kullanıcıları onu daha çok seviyor. Yine de solidworks daha evrensel.sanırım. Bu hafta Sw Türkiye müdürüyle bir toplantımız oldu. Rakiplerin yeniliklerinden çok müşteri isteklerine göre yenilikler getirdiklerini söyledi 😊

  YanıtlaSil
 5. Bence önce youtube de dersleri izleyip bir asinalik olup sonra diğer yöntemleri denemek lazim

  YanıtlaSil
 6. Solidworks kesinlikle ogrenilmesi gereken harika bir program.

  YanıtlaSil