En İyi 10 Mühendislik Bloğu

Bu yazımızda bize göre en iyi mühendislik bloglarını sizlerle paylaşacağız. Bu yazı sayesinde yeni bloglar keşfedip yeni bilgiler edinebilirsiniz.


En İyi 10 Mühendislik Bloğuİnternette mühendislik hakkında içerik üreten birçok blog bulunmaktadır. Bu Bloglar içerikleriyle mühendislere ve mühendis adaylarına faydalı olmayı amaçlamaktadırlar. Bu tür blogları takip ederek mesleğinizle ilgili yeni bilgiler edinebilir,kendinizi geliştirebilirsiniz.

Paylaşacağımız bloglar Türkçe olacak.İsterseniz listeye geçelim.1- TazeMühendis.Net

Birçok mühendislik dalı ile ilgili özgün ve kaliteli yazıların paylaşıldığı bloğun ben de sıkı bir takipçisiyim. Taze Mühendis'de mühendislik ders notları ve teknoloji hakkında içeriklere de ulaşabilirsiniz.Ayrıca Autocad,Matlab gibi programlar ile ilgili yazıları okuyabilirsiniz.Şık tasarımı ile göze çarpan Taze Mühendis'i takip etmenizi kesinlikle tavsiye ederim.2- MühendisOl.Com


Mühendis Ol'da Teknoloji,ürün inceleme,bilimsel yazılar,mühendislik makaleleri gibi birçok konu hakkında içerik bulunmaktadır.Ayrıca Atölye uygulamaya yönelik yazılarda bulunmaktadır.Yine mühendislik ders notlarını bu blogdan edinebilirsiniz.Takip etmenizi önerdiğim bir başka blogdur.3- MustafaDelicioğlu.com


Özellikle makina mühendislerinin takip etmesi gereken blogların başında geliyor. Solidworks,Autocad,Mastercam gibi birçok program hakkında yazılar bulunmaktadır.Bunun yanında teknik resim ve mühendislik hakkında özgün yazılar bulunmaktadır.


4- MühendisBilir.com

Mühendislik,bilim,teknoloji alanlarında kaliteli yazılar bulunmaktadır.Ayrıca Mühendislik tercih etmek isteyen öğrenciler için de tercih konusunda bilgi veren içerikler bulunmaktadır.En İyi 10 Mühendislik Bloğu
5- EndüstriMühendisliğim.Com


Endüstri mühendislerinin takip etmesi gereken blogda oldukça kaliteli,özgün içerikler bulunmaktadır. Bana göre Endüstri Mühendisliği konusunda şuanda ülkemizdeki en iyi sitedir. Bu blogda kariyer yazıları,mühendislerle röportajlar gibi çok detaylı makaleler vardır.Bir Endüstri Mühendisi'nin veya adayının kesinlikle takip etmesi gereken bir sitedir.


6- MühendislikBilgileri.Com

Makina mühendislerin takip etmesi gereken sitelerin başında gelir. Makina mühendisliği hakkında bilgiler(rulman hesabı,pompa seçimi,dişliler vs) gibi birçok konu hakkında detaylı yazılar bulunmaktadır.


7- MekatronikMühendisliği.Com

Başta mekatronik mühendisleri olmak üzere tüm mühendisler için faydalı olabilecek bir blog.Mekatronik mühendisliği hakkında teknik bilgiler,Arduino,Matlab,Raspberry Pi dersleri bulunmaktadır. Bloğun bir de Forum'u bulunmaktadır.


8- MühendisOkur.Com

Ve listemizin 8. sırasında şuanda okuduğunuz blog olan Mühendis Okur var.Mühendis Okur'da başta makine mühendisliği olmak üzere mühendislik,teknoloji ve bilim yazıları bulunmaktadır. Ayrıca Solidworks,Excel,İnventor gibi programlar hakkında bilgi veren özgün yazılarda bulunmaktadır.Solidworks çizimleri,animasyon yapma,teknik resim gibi konularda yazılar bulunmaktadır.


9- Mühendisce.Net

Birçok mühendislik dalı hakkında özgün yazılar bulunduran bir sitedir.Teknik resim bilginizi geliştirmenize yarayacak içerikler de bulunmaktadır.Yine Arduino,Autocad gibi programlar hakkında makaleler içermektedir.

10- TeknikBilimler.Net

Mühendislik,bilim,fizik,teknoloji gibi birçok konu hakkında makaleler içeren bir sitedir.Sitede bulunan makaleleri okuyarak yeni şeyler öğreneceğinize eminim.Takip etmeniz gereken bir başka mühendislik sitesi.

SHARE

Mühendis Okur

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

22 Post a Comment:

 1. Birçoğunu takip ediyorum ama Mühendis Beyinler'in de sıkı takipçisiyim. Listede o da olmalıydı bana kalırsa.
  Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mühendis Beyinler'i ben de takip ediyorum.Makine mühendisleri için en iyi 8 websitesi yazımda ona da yer verdim: http://www.muhendisokur.com/2017/02/makine-muhendisleri-icin-en-iyi-8-websitesi.html

   Sil
 2. teşekkür ederiz bize de yer verdiğin için hocam :)

  YanıtlaSil
 3. Mühendisce.Net bence en iyisi, beğenerek takip ediyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Mühendislik üzerine çok güzel bloglar var Mühendisce de onlardan biri.Bu tür blogların artması dileğiyle.

   Sil
 4. Bir mühendis adayı olarak, bende bu blogları takip listeme ekleyeceğim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Faydalı ve bilgi veren içerik üreten bloglar.Mühendis adayları tarafından takip edilmeli.

   Sil
 5. Ben mesleki yazmıyorum ama meslektaşlar olduğuna sevindim. iki adet blog biliyordum. :)

  YanıtlaSil
 6. Teknoloji ile ilgili yazan blogları seviyorum. Ziyaret edeceğim. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 7. Bu blogları daha önceden de duymuştum duymadıklarım işime yaracak gibi duruyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İncelemenizde fayda var.Güzel bloglar:)

   Sil
 8. Sanırım mühendislik üstüne okuduğum ilk blog listesi..Güzel de olmuş.

  YanıtlaSil
 9. çok ilginç ve bi o kadar da faydalı bloglar..özellikle öğrencilerin işine çok yarayabilir..elinize sağlık..

  YanıtlaSil
 10. merhaba. mühendislik mesleği iş hayatında artık gözardı edilemez mesleklerden. bununla birlikte mühendislik mesleğinin de gerçekten hakkıyla yapılabilmesi için mühendis adaylarının sektörde uygulamalı eğitimlerini layıkıyla yapması gerekiyor. mühendislik eğitiminde adayların eksikliklerini tamamlamaları için de sizin ve belirtiğinizi diğer blogların faydası inkar edilemez.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Öncelikle yorumunuz için teşekkür ederim. Mühendislik ile ilgili bircok yabancı kaynak var.Türkçe paylaşım yapan mühendislik blog ve sitelerinin desteklenmesi gerek.

   Sil
 11. Geleceğin mühendislerinden olarak takip etmek istediğim, bana bilgi verebilecek siteler vardı. Bu yazıda tam benim için yazılmış gibi oldu :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Umarım işinize yarar bu siteler.En iyi şekilde faydalanırsınız.Yorum için teşekkürler.

   Sil