Kitap Okumanın Muazzam Faydaları Var ! (Bilimsel Araştırma)

Kitap okumanın faydaları saymakla bitmez.Bunlardan bazıları; kelime dağarcığınız gelişir,yeni bilgiler edinir,hızlı düşünür,hayal gücünüz genişler ve olaylara farklı açılardan bakmayı öğrenirsiniz.Kişisel gelişim için de kitap okumanın önemi büyüktür.Durum böyleyken bilim insanları kitap okumanın faydaları nelerdir? sorusunun cevabını bulmak için bilimsel araştırma yapmışlar.


kitap okumanın faydaları


İngiltere'de Kingston Üniversitesi'nden bilim insanları kitap okumanın faydaları hakkında bilimsel bir araştırma yaptılar.Bilimsel araştırmanın sonuçlar kitap okumanın yararlarını bir kez daha ortaya çıkardı.


kitap okumanın faydaları

İngiltere'nin başkenti Londra'da bulunan Kingston Üniversitesi'nden bir grup bilim insanı kitap okumanın insanlar üzerindeki etkilerine ulaştıkları bilimsel araştırmalarının sonuçlarını yayınladı.

Araştırma 123 katılımcı ile yapıldı.Çalışmanın sonuçlarına göre kitap okumak insanın sosyal ortamlara daha kolay uyum sağlamasını sağlıyor.Nedeni olarak ise kitap okumanın insanlarda empati duygusunu  kuvvetlendirmesi gösteriliyor.Sonuçlara göre kitap okuyan insanlar televizyon izleyenlere göre daha arkadaş canlısı.


kitap okumak


Bilim insanları Brigthon'da  British Psychological Society Conference'ta  yaptıkları açıklamada: düzenli kitap okuyanlarda  pozitif davranışlara daha çok rastlandığını belirtti. Araştımada kitap türlerinin etkisi de ele alındı.Bilim insanlarının yaptıkları açıklamaya göre komedi türünde kitap okuyanlar daha pozitif davranışlar sergiliyor.
Bilimsel araştırmalar da  kitap okumanın faydalarını kanıtlamış..Hal böyleyken neden kitap okumuyoruz?Bu konuda sizin görüşleriniz neler?
SHARE

Mühendis Okur

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

20 Post a Comment:

 1. Kitap okuma her zaman faydalıdır ancak malum ülkemizde kitap almak yerine telefon alıyoruz ve sabahtan akşama kadar orada oyalanıyoruz maalesef.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen.Zaman ayırmak gerek kitap okumaya akıllı telefonlar bağımlılık haline dönüştü.

   Sil
 2. Aslında düzenli olarak okumak gerekiyor. Fakat olmuyor işte bir gün 100 sayfa okuyorsun sonraki gün hiç okumuyorsun. Bunu alışkanlık edinmek gerek.

  YanıtlaSil
 3. Aynen günlük olarak az olsa da okumak önemli.

  YanıtlaSil
 4. Herkesin kitap okuması gerçeği değişmemesi gereken fikirler arasında olması lazım. Özellikle ben teorik kitaplar okumaktan çok keyif alıyorum, kimisi sıkılsa ve pek sevmese de.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Herkesin zevki farklı olabilir.Ben de bilim kurgu türü kitapları severim mesela:)

   Sil
 5. Kitap okumak kesinlikle son derece faydalı bir etkinliktir. Özellikle gençlerin çok kitap okuması gerekiyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Aynen kitap okuma alışkanlığı önemli.

   Sil
 6. Günde 1 sayfa bile okusan yeterli oluyor. Az çok demeden okumak lazım.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bence de öyle bir gün de bir kitap bitirmektense 1 haftada 1 kitap okumak daha faydalıdır.

   Sil
 7. bence pozitif değil negatifliğe yöneltiyor. Tabi bu benim görüşüm. okuduğumuz her kitap ruhumuzda bir iz bırakıyor. Bir ihanetten öğreneceğimiz dersi bir kitaptan öğreniyoruz. Ne kadar aynı zararı vermese de yaşlandırıyor. Farkındalık ise kendi türümüze karşı ya nefret ya acıma hissini getiriyor beraberinde.
  Ama okunmalı mı? Kesinlikle. Bir insan ömrüne ne kadar çok sığdırabilirse o kadar çok okumalı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Bana sorarsan negatif veya pozitif etki kitabın türüne göre değişiyor.Hatta yazarın hayata bakış açısına bile göre değişir.Aslında sen de buna benzer birşey söylemişsin.Kitap okumanın empati yeteneğini geliştirdiği kesin.

   Sil
 8. Bizim insanlarımıza göre çok fazla kitap okumak "delilik" sebebi sayılıyor. Gerçekten de çok daha fazla okuyup, yaşamı ve evreni, insanı, kendimizi anlamaya ihtiyacımız var...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba Mustafa bence kitap okumanın niceliği değil de niteliği önemli.Sayıca çok kitap okumak yerine okunulan kitaplarda neler anlatılmak istendiğinin çok iyi anlaşılması gerek.Çok kitap okumak delilik değilde akıllılık olarak isimlendirilmeli.

   Sil
 9. kitap okumanın bizlere sayısız faydası var üstelik birçoğumuz bunların farkındayız ama kitap okumamakta hala ısrar ediyoruz :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Eskiye göre kitap okuma oranında bir artış var ama.İnstagram'ın bunun üzerinde büyük bir katkısı var.

   Sil
 10. Merhaba insanlar kendisine faydalı içerikli kitapları bulamıyor olabilir. Bir de bu iş biraz sabır istiyor. Görsel algımız gelişti ve simgeler semboller bizi okumaya değil daha çok izlemeye itiyor. :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sosyal medyaya ayırdığımız zamanın birazını kitaplara ayırsak çok daha iyi olacak.

   Sil
 11. Ben bir türlü alışamadım hocam şu kitap okumaya. Gerçi tembellikten benim ki biraz da ama ben çabuk sıkılıyorum ya da sonunu getiremiyorum bir kitabın...

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap okumayı sevmek için biraz da sevdiğiniz tür kitabı bulmak gerekiyor.Okuyacağınız ilk kitapların uzun olmaması da bir etken.

   Sil