Hollanda'da Üniversite Öğrencileri Ketenden Otomobil Yaptı

Hollanda'da bulunan  Eindhoven Teknik Üniversitesi'nden bir grup öğrenci, Dünya'nın ilk biyolojik otomobilini üretti. Otomobilin şasi ve üst yapısında tamamen keten kullanıldı.
12 kişilik öğrenci grubu tarafından geliştirilen otomobile Lina ismi verildi.Öğrenciler şuanda bir bisikletten daha hızlı olmayan otomobilin geleceği için umutlu.


Lina'nın Teknik Özellikleri


Lina'nın ağırlığı ise 300 kg 4 kişilik bir otomobil olan Lina elektrik ile çalışıyor.Bataryaları özel olarak tasarlamış.Aracın kapıları akıllı telefon uygulamasıyla açılıp,kapanabiliyor.


Keten Hem Ucuz Hem Sağlam


Dünya'nın ilk biyolojik otomobili olarak gösterilen Lina'nın yapımında kullanılan keten hem ucuz hem de sağlam bir hammadde olarak gösteriliyor.Otomotiv üretiminde kullanılan alüminyum ve karbon kadar sağlam bir madde olduğu belirtilen keten üstelik bu maddelerden 6 kat daha ucuz.Ekip otomobillerde hafif maddelerin kullanılmasının yakıt tüketimini önemli miktarda düşüreceğini düşünüyor.Ketenden otomobil sayesinde üretim aşamasındaki enerji kaybı üçte iki oranında azaltılması hedefleniyor.. Otomotiv sektöründe kısa sürede biyolojik dönüşümlü bir otomobil üretilmesi beklenmese de sektördeki birçok firmanın bu projeyi yakından takip ettikleri belirtiliyor.

SHARE

Mühendis Okur

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

9 Post a Comment:

 1. helal olsun diyorum. Ülkemizde de böyle şeylerin yapılması için eğitime önem verilmesini temenni ediyorum ezberden çıkıp uygulamaya geçmeliyiz.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Size katılıyorum eğitimde uygulama arttırılmalı.

   Sil
 2. Tamam iyi hoşta. kaza olduğunda ne olacak büklüm büklüm olur hocam :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dayanıklılık açısından alüminyum ve karbondan bir farkı yokmuş.

   Sil
 3. Güzel bir proje, geliştirilirse daha başarılı sonuçlar alınacağı belli. Bilime ve teknolojiye neden yatırım yapmalıyız sorusunun cevabı olan yazı..Teşekkürler

  YanıtlaSil
 4. Aynen güzel bir fikir.Geliştirmelerle birlikte daha iyi bir sonuç alınabilir.Yorum için teşekkürler.

  YanıtlaSil
 5. Harika umarız bizde böyle bir şey tasarlarız :D Benim Arkadaşlarımda akıllı sistemli akülü araba yaptılar onlarda telefonlarından akülü arabayı çalıştırabiliyorlardı

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel.Umarım eğitimde proje üzerine ödevler artar.Faydalı işler ortaya çıkar.

   Sil
 6. Elin adamları neler yapıyor biz de sadece tüketelim

  YanıtlaSil