Dünya'nın İlk Robot Polisi Dubai'de Göreve Başlıyor !

Teknoloji dünyasındaki gelişmeler tüm Dünya'da hız kesmeden devam ediyor.Özellikle son dönemlerdeki projelerin insansız projeler(insansız uçan taksiler,dronelar vs) olması dikkat çekiyor.İlerleyen yıllarda robotların insanlar için bir tehdit olabileceği tartışılırken insanlık robotlara yatırım yapmaya devam ediyor.Robot yargıçlar,robot garsonlar derken şimdi de Dubai'nin robot polis projesi gündemde...Dubai robot polis,robot polisÖnerilen Yazı: Kitap Okumanın Muazzam Faydaları Var ! (Bilimsel Araştırma)


RoboCop Gerçek Mi Oluyor?


Hatırlarsanız RoboCop filmde yarı insan yarı robot bir polisti.1987 yılında yayınlanan bu film o günlerde gerçekleşmesi imkansız gibi gözüküyordu. Bu günlerde ise  Dubai bu filmi gerçeğe dönüştürmeye hazırlanıyor.


Dubai robot polis,robot polis


Dubai Polis Departmanı yeni robot polisinin duyurusunu yayınlayarak tüm Dünya'nın ilgisini üzerine topladı.İspanyol firma PAL Robotics firması tarafından geliştirilen robot polisin ismi ise REEM.Robot polis REEM'in boyu 1.67 metre.


Robot Polisler Alışveriş Merkezlerinde Güvenliği Sağlayacak

Robot polisler Dubai'deki  alışveriş merkezlerinde ve turistik yerlerde güvenliği sağlayacak.İnsanlar robot polislere suç ihbarında bulunabilecek ve  ceza ödeyebilecekler.Robot polisler şuan da sadece İngilizce ve Arapça konuşabiliyorlar.


robot polis


Önerilen Yazı: Porsche Cayenne,Airbus A380 Yolcu Uçağını Çekerek Dünya Rekoru KırdıİNSANSIZ KARAKOL İÇİN HEDEF 2030 YILI


Yapay zeka ve yazılım desteğine sahip robot polis REEM tekerlekleri üzerinde ilerliyor.Dubai 2020 yılına kadar polislerin yüzde 25'ini polislerden oluşturmayı hedefliyor.Dubai aynı zamanda 2030 yılında tamamı robot polislerden oluşan insansız bir karakol kurmayı da hedefliyor.
SHARE

Mühendis Okur

 • Image
 • Image
 • Image
 • Image
 • Image

14 Post a Comment:

 1. Bu Türkiye'de olsa çalıp parçalar ve satarlar :D. Yada inceler bozarlar. İlginç gerçekten yakında insana ihtiyaç kalmayacak bu tür işlerde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rbbotların değişik alanlarda kullanımı sürüyor.Özellikle Dubai'nin akıllı kent olma hedefi var.Bu amaçla birçok projesi bulunuyor.Sürücüsüz Uçan taksiler ve robot polisler bunlardan sadece ikisi.

   Sil
 2. İyide hacı bu robot ne yapıyor polis olarak sadece bekliyor mu süs olarak görevi nedir? :) İşlevi olmadıktan sonra polis şeklinde robotun anlamı nedir :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam önündeki ekrandan robot polise suç ihbarında bulunabiliyorsunuz,ceza ödeyebiliyorsunuz.

   Sil
 3. filmlerde hep görüyoruz ya bu tür şeyleri uçan araba veya benzeri şeyler ben hep tahmin etmişimdir ilk kez olursa dubaide olur diye

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İyi bir tahmin yapmışsınız gerçekten.Bilim kurgu filmlerinde gördüğümüz şeyler sırayla gerçek oluyor.

   Sil
 4. Turkiyeye gelse bunlar tuvaletlerde kolonya tuttururlar guvenli isi vereceklerine bunlara :)

  YanıtlaSil
 5. Boyu biraz daha heybetli olabilirdi :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sana katılıyorum en azından 1.70 olabilirdi:)

   Sil
 6. Teknoloji zaten insanlığımızı da elimizden alacak çok yakında... Fakat robot devri için daha çok var gibi geliyor bana :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de öyle düşünüyordum ama gelişmeler bu süreyi kısaltacak gibi:)

   Sil
 7. İnanmıyorum. Çok iyi. Yalnız insan biraz tırsmıyor değil...

  YanıtlaSil
 8. Dubai pek çok konuda olduğu gibi öncü olmuş.

  YanıtlaSil